Już czas – zmień myślenie!

4 grudnia 2016

EWANGELIA (Mt 3, 1-12)

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego”. Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając przy tym swe grzechy. A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im: „Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: »Abrahama mamy za ojca«, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.
Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichrza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym”.

Do świąt Bożego Narodzenia co raz bliżej – w końcu już dzisiaj II niedziela adwentu.  W poprzednią niedzielę Ewangelia wzywała nas do oczekiwania na przyjście Pana. Dzisiaj czytamy o Janie, który chrzcił ludzi i nawoływał do nawrócenia. Przygotowywał ich na przyjście Jezusa, by mogli Go przyjąć. W ogóle obraz Jana jest dla mnie niesamowitym przykładem tego, że można być radykalnym. Gość nosił skórę z wielbłąda, żywił się szarańczą (mniam!) i do tego mówił ludziom o jakimś Jezusie. Nie obchodziło go zdanie innych. Jak dla nie niesamowity koleś!

Ewangelista przekazuje nam dzisiaj jedną wiadomość: „Nawróć się!” To takie zadanie na kolejny tydzień przygotowania na przyjście Pana. Nawrócenia potrzebuje każdy. Wczoraj mówiłam o tym, że nasza wiara powinna być wciąż aktualizowana. W trakcie tego procesu również się nawracamy. Nawrócenie jest zmianą myślenia, ale nie tylko na sposobie myślenia kończąc. Za tym pójdzie zmiana sposobu życia i bycia. Czasami trzeba będzie zrezygnować z ulubionych nawyków i  z siebie, ale patrząc później z perspektywy czasu zobaczysz, że to był naprawdę dobry wybór. Jan wzywał do tego jakby to była ostatnia szansa dla wszystkich, bo nie ma już czasu, bo Pan już jest blisko. Warto w tym tygodniu uświadomić sobie jak bardzo szybko czas przemija i zanim się obejrzymy już będą święta. Bóg dał Ci czas adwentu – zrób coś z tym! Jest tak wiele propozycji – rekolekcje internetowe, słuchowiska, msze roratnie… To wszystko jest po coś! Co jeśli ten adwent jest Twoim ostatnim adwentem jaki będzie Ci dane przeżyć? Chyba nie chcesz go zmarnować, nie?

Zobacz również

Zostaw komentarz

Napisz coś od siebie

Idioms and phrases by theidioms.com